Byznys s prasečí chřipkou versus AIDS

středa 1. červenec 2009 21:49

Hysterie kolem prasečí chřipky nahrává zejména výrobcům léků. Jsou opravdu velké nákupy do našich skladů nutné?

Doposavad se vydalo v tomto roce u nás za protichřipkové léky nakoupené v souvislosti s prasečí chřipkou podle mého odhadu (na zabezpečení 20% populace antivirotiky)  200 mil Kč Do konce roku se má vydat podle Juráskové dalších 138 mil. Kč Příští rok se má vydat podle Juráskové 236 mil Kč Cenu vakcín nakoupených do konce roku 2010 odhaduji na dalších 200 mil. Kč Další protichřipková opatření celkem na 100 mil. Kč Celkem nás tedy obavy z prasečí chřipky přijdou kolem miliardy Kč ve dvou letech. Tyto náklady mohou dle současné evropské úmrtnosti na prasečí chřipku v v následujících letech zachránit 10 až 30 životů. Vynaložené prostředky, kdybychom je použili na plošné testování na HIV/AIDS by stačili na všechny sexuálně aktivní obyvatele a zachránily by ročně cca sto lidí, při čemž každý třetí z těchto zachráněných by jinak stál na špičce pyramidy, podle níž by po letech mohly přibýt z daného zdroje do dvaceti let další desítky, stovky nebo i tisíce nemocných, což dnes znamená v podstatě nevyléčitelně nemocných. Máme v ruce důkaz, že z jediného nemocného za 20 let po objevení se HIV/AIDS bylo 21 milionů mrtvých.  Zatímco u chřipky 99,9% osob v určité zemi nezaviní další epidemii – ta přichází většinou ze zahraničí a v krátké době nejsou ani infekční – a řetěz infekce v podstatě naruší, u HIV/AIDS je tomu jinak. Proto jsou plošné kontroly a plošná péče nesrovnatelně důležitější než u chřipky, třebaže by způsobovala i 10x častěji úmrtí, než chřipka běžná. Navíc i u nejlepších antivirotik (zakoupených pro prevenci nebo léčbu prasečí chřipky) může dojít k selhání těchto léků až v 7 případech z 10. Možný vývoj – šíření infekce HIV/onemocnění AIDS v populaci je možné na základě sofistikovaných moderních statistických a výpočetních metod modelovat, ověřit a upřesnit, nicméně je jisté, že vydávat každé dva roky miliardu na prasečí chřipku je nesmysl v porovnání s efektivitou, jakou by mělo plošné testování na HIV/AIDS, byť jen třeba jednou za 5 let. Plošné testování by u nás stálo letos jednu až dvě miliardy Kč. Zachraňme stovky a tisíce osob před tragickým osudem a upusťme od vcelku zbytečné hysterie ohledně prasečí chřipky. Zdá se, že virus této  chřipky zatím předpokládané nebezpečnosti nedosáhl, třebaže v některých regionech může mít vyšší úmrtnost než chřipky běžné. Při konzultaci problému s různými odbornými pracovišti u nás jsem zjistil, že v současné době u nás žádný matematik nemodeluje rozvoj infekce HIV/onemocnění AIDS u nás a že se vše opírá o jednoduché statistické metody. To samotné podle mne představuje zdravotně-bezpečnostní riziko pro ČR. 

Dnes se sice stále ještě HIV/AIDS u nás šíří převážně u rizikových skupin, ale je jen otázka času, kdy budeme svědky velkého šíření i v běžné populaci. Pokud dnes nasadíme poslancům brouka do hlavy, je pravděpodobné, že se probudí právě až v době, kdy to již bude nanejvýš nutné. A chřipkové miliony musíme ušetřit již dnes, protože za pár let nám budou  chybět. Je třeba je již dnes vložit na konto plošných testů HIV.

 

A ještě poznámka na konec

Někteří lidé, a to i odborníci jsou klidní a v podstatě spokojení, když se HIV infikují převážně tzv. rizikové skupiny. Zjednodušují si situaci a někdy působí, jakoby prostitutky, homosexuály, osoby drogově závislé či pornoherce vůbec nepovažovali za lidi. Ve skutečnosti však jejich utrpení a smrt jsou stejně smutné jako utrpení a smrt kohokoliv jiného a zaslouží si stejnou ochranu jako ostatní. Z těchto důvodů vlastně není důvod čekat s plošnými testy až do nástupu infekce a onemocnění ve větší míře i u „normální“ populace.

Darius Nosreti

Související články


Poslední články autora

Josef KratochvílaTip na článek15:442.7.2009 15:44:23
Bojovník za pravdu.Pravda víťazí, ale dá to fušku. T. G. M.08:472.7.2009 8:47:16

Počet příspěvků: 2, poslední 2.7.2009 15:44:23 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.

Darius Nosreti

Darius Nosreti

Píši o všem kromě hitparád populární hudby, nových aut a fotbalu. (Více témat viz u mne na Facebooku.)

Hledač pravdy, obdivovatel přírody, zajatec krásy a vzpružovatel pokleslé demokracie

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

tento blog
všechny blogy