S Karlem na rybách

úterý 12. leden 2016 11:50

Karel a Patrik u vody
Darius

Vzpomínka na werichovského bidelníka Karla Bartovského z Markvartovic

Karel Bartovský byl v našem regionu význačným kulturním činovníkem a řadu let vedl také celostátní sdružení werichovských fandů. Karel byl - stejně jako jeho milovaný Werich - náruživým rybářem. Můj - tehdy teprve pětiletý - syn Patrik se s Karlem potkal, když už byl Karel kmetem. Byl to ale kmet atypický - neměl ve svých osmdesáti letech problém vlézt po pás do svého zahradního rybníčku a vyhazovat usazené bláto či opravovat prosakující hráz nebo chodit středem řeky, když muškařil na Opavě.

Karel objevil v Patrikovi velký zápal pro rybolov a Patrika na něm zase přitahovaly velké rybářské zkušenosti a přirozená autorita. Karel uměl Patrika leccos z rybářského umění naučit a - když dlouho nic nebralo - dokázal také vyprávět zábavné rybářské historky z časů svého dětství a mládí.

Nejčastěji jsme chodili chytat "na plivátko" - na malý vyrovnávací rybníček mezi velkými rybníky ve Velkém Benešově. Rybníček i blízký potok oplývaly zejména spoustou malých rybiček, které jsme brali pro sebe i známé jako návnadu na řeku. Rybníček také, díky sousedství velkých rybníků, skrýval nejedno tajemství.

Jednou jsme u něj s Karlem zažili jednu smutně-legrační historku na vlastní kůži. Karel měl v rybníčku "tajné místo", kde s podběrákem zaručeně vždy vytáhl nějaký rybí potěr, někdy i stovku rybiček na jeden zátah. Rybičky jsme pak transportovali v barelu mou starou modrou Felicií do Karlova zahradního jezírka, do mého jezírka v Ostravě nebo do chovného rybníčku rybářů v Ostravě - Mariánských Horách. Nebyl ten způsob výlovu úplně legální, tak jsme při tom zažívali i lehký adrenalin.

To Karlovo tajné místo bylo na kraji velkého spojovacího potrubí při kraji rybníčku. Rybář se tam musel ponořit skoro po pás a nahnout se a dosáhnout podběrákem co nejdál do potrubí, aspoň minutu tiše a nehnutě číhat a pak prudce nabrat. Ostatní mu fandili většinou z betonové hrázky nad potrubím. Jak jsme se tam občas pachtili, stávalo se, že jsme z dlouhého potrubí zaslechli plácání, jako kdyby tam plavala nějaká velryba. Karel se vždycky zaposlouchal, spokojeně přimhouřil oči a řekl: "Jo, jo, je tam! To tluče sumec!"

Jednou si Karel pořídil zvlášť objemný podběrák se zvlášť dlouhou rukojetí a těšil se, že bude mít rybičky nejen pro sebe, ale možná i na kšeft. Obul si své oblíbené gumové sandálky, sestavil podběrák, slezl do vody, dřepl si k potrubí a zasunul svůj kapitální nástroj co nejdál. Minutu čekal a pak mohutně vycvičeným pohybem máchnul svýma pevnýma rukama. Pak se napřímil, koukal na podběrák a chvíli jakoby nechápal, co se vlastně stalo. My s Patrikem jsme stáli na hrázce kousek od Karla a také jsme chvilku nechápali.

Nejdřív se vzpamatoval Patrik a zvolal: Karle, v podběráku ti stojí sumec!
Kouknu se pořádně a fakt! Z metr hlubokého podběráku metr přečuhoval sumčí ocas - měl tedy sumec na délku možná i dva metry. Sumec stál v podběráku na hlavě a byl z té situace stejně zblblý jako my. Karel zrudl námahou, se sumcem chvíli balancoval, ale bylo jasné, že je v danou chvíli dobrá rada drahá. Nakonec se sumec převážil přes okraj podběráku a padl za Karla do rybníčku.

Nikam neodplaval, protože chtěl evidentně zpátky do svého oblíbeného potrubí. Schoval se za Karlovy nohy a číhal na vhodný okamžik. Kdybychom s sebou měli aspoň vidle, tak byl sumec náš. Ale neměli jsme nic, a když jsme s Patrikem za Karlem do rybníka skočili, sumec elegantně proklouzl vykulenému Karlovi mezi nohama a byl zpátky v díře.

"To jsem tedy nečekal," hlesl jen Karel a bylo vidět, že ho prohra mrzí.

Naštěstí byla kousek odsud zrovna pouť, tak jsme si tam pro útěchu koupili kus výborného uzeného sumce. To už se ale dávno Karlovi vrátila dobrá nálada a častoval nás zase svou rybářskou latinou. Taková ryba nám už nikdy nezabrala, ale byli jsme rádi, že jsme byli s Karlem u toho.

Darius Nosreti

Poslední články autora

Darius Nosreti

Darius Nosreti

Píši o všem kromě hitparád populární hudby, nových aut a fotbalu. (Více témat viz u mne na Facebooku.)

Hledač pravdy, obdivovatel přírody, zajatec krásy a vzpružovatel pokleslé demokracie

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora