Škodovácká demonstrace odhaluje nízké platy v Česku

pátek 17. duben 2015 08:07

A máme ještě střední vrstvu nebo si na ni jen hrajeme?

Ve Škodě Auto se demonstruje za vyšší platy. Škoda Auto prodává většinu aut v zahraničí, přesto svým zaměstnancům dává platy ryze domácí, které většinou nedosahují ani německé minimální mzdy 1500 Euro = 41 223 Kč. Za co ale potom dělají ostatní zaměstnanci v zemi, když ve Škodě Auto dostávají zaměstnanci o 6800 více než činí průměrný plat v ČR (s odměnami až o 9800 více)? Pokladní v ostravském Tescu má čistého 10 000 Kč, nepříliš kvalifikovaný dělník v menší, nepříliš úspěšné ostravské firmě 10 000 Kč, kuchařka ve velké ostravské jídelně 12000 Kč, méně kvalifikovaná sestra nebo pečovatelka ve větším zdravotnickém zařízení 12 000 Kč, středně kvalifikovaný dělník ve velké ostravské firmě 15 000 (Vítkovice), vysoce kvalifikovaný dělník (např. na NC-obráběcích strojích) 20 000 Kč, zkušený obchodník nebo účetní nebo programátor v relativně úspěšné firmě 25 000 Kč, s odměnami 27500, začínající 19 000 Kč, s odměnami 20 000 Kč, zaměstnanec Škody Auto dostává 34 000 Kč, s odměnami 40 800 Kč.

 

V souhrnu tedy děláme v Česku za almužnu – i lépe placení lidé dostávají jen polovinu až tři čtvrtiny německé minimální mzdy, v českých firmách snů dostávají zaměstnanci německou minimální mzdu celou. Oficiálně je náš český průměrný plat cca 27000 Kč (opraveno), ale kdo ty peníze dostává? V Ostravě takových lidí není velké procento. A jiná situace bude asi jen v Praze.  A to je důvod, proč u nás ještě zahraniční firmy budují svoje pobočky – jsme otrokářskou republikou, jejíž prezident se - místo řešení tíživé sociální situace - věnuje pilování svých bonmotů a vláda, parlament a krajská samospráva řeší ponejvíce svoje vlastní platy a místo investičních příležitostí pro rozkvět vlasti hledají a organizují spíš příležitosti k tunelování.

 

Globalizovaná ekonomika vytváří tlak na nezdravé snižování mezd. Kdo má nejlevnější pracovní sílu, toho výrobky mají šanci na cenovou konkurenceschopnost. Tuto situaci je třeba řešit i politicky, protože volný trh zboží a pracovních sil v tomto selhává.

 

Čas od času se pokouším si vyjádřit v penězích, co je to střední vrstva. Tedy lidé, kteří v Tescu nemusí u každého zboží dlouze studovat cenovku, kteří si mohou dovolit občas zajít na nějakou kulturu nebo do restaurace na oběd či večeři, kteří mají na důležité pojistky, na zdravotní a sociální pojištění a důchodové připojištění, kteří si mohou aspoň něco málo ušetřit či i investovat a mohou si dovolit splácet aspoň jednu velkou půjčku - třeba na dům nebo byt. Dneska jsem došel k názoru, že v Německu se střední vrstva v roce 2015 nachází cca mezi 1700 a 4200 Eur měsíčních příjmu, u nás mezi 25 000 a 80 000 Kč. Člověk s 25 000 Kč měsíčně je ovšem příslušníkem střední vrstvy jen relativně, ve skutečnosti - zejména pokud má děti, auto, domácí zvířata a nějaký ten koníček - mu úsilím vylézají oči z důlků, aby si na příslušníka střední vrstvy mohl hrát. 

Darius Nosreti

Související články


Poslední články autora

Darius Nosreti

Darius Nosreti

Píši o všem kromě hitparád populární hudby, nových aut a fotbalu. (Více témat viz u mne na Facebooku.)

Hledač pravdy, obdivovatel přírody, zajatec krásy a vzpružovatel pokleslé demokracie

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora