Ukrajina selským rozumem III

pátek 13. únor 2015 08:21

Myslel jsem si, že rozdělení Ukrajiny může být cestou k míru. Ale zdá se, že dnes už ani to nepomůže.

Kyjev se trápí, že nebude mít už nikdy pod kontrolou svou starou hranici s Ruskem. A dokonce prý i kancléřka Merkelová bere rozhodnutí o dělení Ukrajiny jako svou prohru. Nevím, proč se ze státních hranic dělá nějaká svatá ikona. Hranice jsou tu kvůli lidem, a ne naopak. Chápu, že překreslování hranic může být faktorem zvyšování nestability, ale zde výrazněji působí opačný faktor: Přílišná snaha o zachování hranice, resp. nerozděleného státu, se stala ještě výraznějším faktorem nestability a vedla k rozsáhlým obětem na životech; podle posledních výpočtů německých tajných služeb je již 50 000 mrtvých. Při tom jsme na svém vlastním příkladu viděli, že rozdělení může proběhnout přirozeně a nekonfliktně, resp. sloužit jako výrazná prevence případně hrozícího konfliktu. Vedle rozdělení jsou i další cesty z vládní krize - např. vojenský puč. Vojenská vláda může zemi udržet v provozuschopném stavu do normalizace politické situace. Na Ukrajině však nelze tuto metodu použít pro vztahovačnost silného souseda a pocit ruské menšiny, že je utlačovaná a vojenský zásah je jen další formou útlaku. Pokus o rozdělení si zase příliš osobně bere Kyjev a Západ.

 

Někteří skalní čeští pravičáci si myslí, že Ukrajina potřebuje více zbraní a více odvážných chlapů. Já si myslím, že zbraní a tvrdých chlapů bylo v ukrajinském konfliktu až moc. Mnohem více Ukrajina potřebuje rozumnou, mateřsky zodpovědnou diplomacii. Samotné rozdělení by mělo být citlivé a dostatečně velkorysé, aby nevedlo k pozdější nové revizi hranic.

 

Že dochází k dělení Ukrajiny není ve skutečnosti prohra ani Kyjeva ani kancléřky Merkelové. Rozdělení Ukrajiny je stejně normální (třebaže pro průměrného občana ne moc logické) jako rozdělení Československa. Na východní Ukrajině by navíc většina lidí hlasovala za rozdělení, takže rozdělení má i potenciálně demokratický obsah, a je škoda, že se nešlo od samého začátku cestou referenda. Sám jsem rozdělení očekával a věřil jsem, že se jedná o možnou cestu k míru. Měl jsem pravdu jen z poloviny. K rozdělení právě dochází, ale mír je zatím velmi nejistý a je otázkou, zda se závěrům minského summitu podrobí nejen Kyjev a Rusko, ale i ty bojující jednotky, které Kyjevu ani Moskvě nepodléhají. 

Darius Nosreti

Související články


Poslední články autora

Darius Nosreti

Darius Nosreti

Píši o všem kromě hitparád populární hudby, nových aut a fotbalu. (Více témat viz u mne na Facebooku.)

Hledač pravdy, obdivovatel přírody, zajatec krásy a vzpružovatel pokleslé demokracie

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora