Ukrajina selským rozumem

pondělí 2. únor 2015 07:38

Když jsou dva stateční, začínám se bát

Ukrajinci brání vlast - jsou stateční, čestní, čistí - a nakonec mrtví. Proruští separatisté chrání utiskované Rusy - jsou stateční, čestní, čistí - a nakonec mrtví. Je to uhozené. Ale podívejme se na to z pohledu obyčejného občana, který statečný není, sedí doma na WC a nakonec je mnohdy, bez vlastního přičinění, taky mrtvý: Musíme si uvědomit, že ať vyhrají na daném území Ukrajinci nebo proruští separatisté, úřady a teplá místa v polostátních či obcemi spravovaných společnostech si nakonec stejně rozdělí nějaká místní klika nebo, v lepším případě, nudní a ke všemu (kromě úplatků a zájmů oligarchů) lhostejní úředníci. A občan z toho bude mít zase kulový. Z revolucionářů z Majdanu i z revolucionářů proruských. A i nás - samotné revolucionáře -  každá revoluce vždy dočista pojedla. Ti ukrajinští jsou dokonce v mnoha případech už mrtví. Na jedné i druhé straně barikády. Ano, tak to chodí. Revolucionáři i občané se zasetého osiva málokdy co sklidí. Podívejte se na naši studentskou sametovou generaci - jak jsme skončili? Kde jsou naše ideje? Kde je ta světlá budoucnost, pro kterou jsme dřepěli na náměstích, běhali mezi koordinačními centry a podniky a školami či trávili dlouhé hodiny, dny, týdny, měsíce a roky a dnes už i celá desetiletí na politických sekretariátech a v redakcích rádoby svobodného tisku? Ani naše velké úsilí, a tím spíše ne ty tisíce mrtvých na Ukrajině, za ten výsledek nestojí. Kdyby v příštích prezidentských volbách vyhrál Gustáv Husák, nemrknul bych okem. Proč nesmyslně bojují Ukrajinci o každý metr? Ať Ukrajina uvolní proruské kraje Charkovský, Luhanský, Dnepropetrovský, Doněcký, Záporožský a Chersonský, jako Rakousko-Uhersko "pustilo" kdysi Čechy a Slovensko a jako Československo "pustilo" Slovensko. A hotovo! Ušetříme si desítky let nesmyslných bojů a permanentní riziko světové a jaderné války.

 

Dobrý život na Ukrajině nebyl. (To jsme si včas zapomněli všimnout, takže ná dnešní situaci máme svůj podíl!) A skončil i život snesitelný. Aby tam byl život aspoň snesitelný, potřebovala by Ukrajina jednak okamžitý konec bojů, jednak okamžitou injekci ve výši 50 miliard dolarů. A tu nikdo nedá, protože už nemá. Navíc sypat do děravé čapky je nesmysl. Nejdříve je třeba ukončit válku. A ta neskončí, dokud se Ukrajina nerozdělí.

 

A připravme se, že až skončí boje válečné, přijdou boje humanitární. Pro tuto (už dnešní!) situaci nemáme zatím připraveny ani potřebné zákony ani finanční a materiální rezervy. Na 10 000 ohrožených Syřanů jsme vystrčili zadek. A za to nám Bůh dopřeje 100 000 Ukrajinců. To k těm 100 000, kteří tu už jsou. A řetězová reakce rozkývaného světového domina bude pokračovat. Pokud se nepřestaneme šprajcovat a ignorovat realitu, tak nás to smete také. A přijmout realitu znamená mj. pochopit, že moderní války nemají vítěze.

Darius Nosreti

Poslední články autora

Darius Nosreti

Darius Nosreti

Píši o všem kromě hitparád populární hudby, nových aut a fotbalu. (Více témat viz u mne na Facebooku.)

Hledač pravdy, obdivovatel přírody, zajatec krásy a vzpružovatel pokleslé demokracie

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora