Teď nevím...

sobota 12. červenec 2014 05:11

vhrsti.cz

Velké mlžení v kauze Huml vs. Kvitová

On daňový únik není nezákonný? To jsou mi novinky! (Konkrétně novinky z Novinek.)

Přestěhovat se formálně jen kvůli menším daním není podvod a daňový únik? Tomu nerozumím!

Že to dělají i další tenisté, tak to je důkaz, že je to správné? Novináři z Práva a České televize asi spadli z hrušně!

Že je někdo "ambasadorem českého tenisu" také není důkaz, že daňový únik není protizákonný nebo že konkrétním činem neochuzuje Česko a nechová se potenciálně nevděčně, neobčansky, nepatriotsky, neuctivě.

Že někdo investuje miliony korun doma do své přípravy také není důkaz, že daňový únik není daňovým únikem ani že by naše státní kasa ze současného stavu dodržování zákona jásala. Navíc to není důkaz ani o tom, že by do přípravy tohoto člověka neinvestovala také Česká republika.

Že někdo vydělává ve světě a že některé příjmy si sama zdaní příslušná země také není argument proti tomu, že ostatní příjmy by se měly danit doma. Kdyby každý český exportér nebo zahraniční dělník danil příjmy v zahraničí, tak je republika na huntě.

Že se daně mají platit doma, to je, samozřejmě, stanovisko i ČSSD, protože ČSSD je za dodržování zákonů a prosperitu ČR. Poznámka pana Humla, pravda, není poznámkou ČSSD, ale od předsedy strany bych čekal (byť před volbami) víc než takovouto polopravdu.

Naopak, že pan Huml vyslovil svůj názor, není důkazem o tom, že by Petře záviděl, neměl ji rád, neoceňoval její sportovní výkony, neobdivoval její dobré vlastnosti, byl škodolibý nebo chtěl sám sobě dělat reklamu.

Nevím, jestli je Huml blbec, jak naznačují někteří jeho kolegové, neznám dokonce ani přesnou definici blba, ale je jisté, že Huml upozornil na velký problém. V dnešních Lidovkách jsem se dočetl, že 12 554 českých firem mělo v roce 2012 vlastníka v daňovém ráji. Nejvíc v Nizozemsku - 4443, poté na Kypru - 1904, přičemž Generální finanční ředitelství nemá přehled o lidech, kteří daní příjmy v cizině, ani, pokud nepřijde konkrétní podnět, tuto problematiku nesleduje a firmy z tohoto hlediska nekontroluje. "Kromě vášnivých debat odpůrců i zastánců takové ,daňové optimalizace´ nastolila pře o Kvitovou i otázky, jak časté v českém prostředí podobné případy jsou a kolik peněz takto státu uniká. A odhalila slabinu ve výběru daní, tedy zejména některé mezery v tuzemských zákonech." (LN)

Myslím, že bychom neměli připustit, aby byl národ dělen na rovné a rovnější. Zákon by měl platit pro všechny. Také utajování informací o firmách danících v daňových rájích je nebezpečné. „Nadměrné utajování informací týkajících se správy státu je pro občany velice nebezpečné, protože mění zastupitelskou demokracii ve vládu výlučných skupin, a pokud nedojde k nápravě, demokracie skončí. Myslíte, že ne? Jen počkejte a uvidíte!“ (Vladislav Trávníček: O životním prostředí trochu jinak)

Předseda vlády nebo prezident nebo aspoň ministr vnitra by to ale měl říct jasně a nahlas: Ode dneška budeme brát útěky do daňových rájů jako společensky škodlivý jev a budeme se snažit jej zákonným způsobem eliminovat.

Čekal jsem od pana prezidenta Zemana trochu tvrdší projev. Darius říká naprosto jednoznačně, že bezdůvodně platit daně v zahraničí je společensky škodlivé a nemorální, a věří, že od dnešního dne tyto věci budou voliči i státní úřady mnohem bedlivěji sledovat. Ode dnešního dne už tyto činy na hranici daňových podvodů nebudeme tolerovat a přivírat nad nimi oči. To si slibme. Tato společnost přežije, jen když budou zejména lidé a firmy s extrémně vysokými příjmy výrazně progresivně zdaněni. O tolerování bezdůvodného úniku daní do zahraničí nemůže být ani řeč. Je nevyhnutné také zkompletovat seznam subjektů, které bezdůvodně v zahraničí posledních deset let danili a požadovat po nich jako morální odškodné příspěvek na charitu, památky, sport, školství či podporu podnikání, nákupy uměleckých děl do našich galerií nebo zlata do státního pokladu ve výši 20% neodvedených daní. 

Petře Kvitové bych chtěl připomenout hlasem lidu z různých besed, že "z daní se platí např. policie, hasiči, úředníci i politici, také se z daní přidává do zdravotnictví, na silnice a pokud někdo v produktivním věku zde daň neplatí, je vlastně příživníkem společnosti. Tito lidé by měli alespoň nějakou základní daň zde platit." 

A ještě poznámka navíc: Podle mne byl rok 2013 posledním rokem, kdy jsme si mohli dovolit bez následné katastrofy zvyšovat veřejný dluh. Tento rok bychom již neměli dluh zvyšovat a příštích 10 až 20 let bychom jej měli o jednu desetinu až dvacetinu ročně snižovat. Babiš chce vyrovnaný rozpočet až v roce 2017, co je podle mne už značně větší riziko. V každém případě se hodina pravdy přiblížila a budeme zcela jistě potřebovat každou korunu.  To bude teprve to pravé "dno krize". To bude teprve tvrdé přistání a životní nutnost začít nazývat věci pravým jménem.

Darius Nosreti

Související články


Poslední články autora

Darius Nosreti

Darius Nosreti

Píši o všem kromě hitparád populární hudby, nových aut a fotbalu. (Více témat viz u mne na Facebooku.)

Hledač pravdy, obdivovatel přírody, zajatec krásy a vzpružovatel pokleslé demokracie

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora