Ochrana zvířat před horkem

úterý 10. červen 2014 09:00

Interfernet

Velké horko může ohrozit naše domácí mazlíčky

1) Nenecháváme psy a jiná zvířata v rozpálených autech, zejména ne se zavřenými okny.

2) Zajistíme jim možnost stínu či pobytu na chladnějším místě; psům nebráníme vyhrabat si chladící jámu v koutě zahrady. I leguána, pokud dáme v akváriu na slunce, když nemá možnost zalézt do stínu a chladnějšího prostoru, můžeme "upéct".

3) Nebereme zvířata přes největší horka do rozpálených městských ulic či na cesty autem bez klimatizace; nevodíme je po rozpáleném betonu, dlažbě nebo asfaltu

4) Dáme zvířatům možnost se vykoupat v odstáté vodě, pokud sama chtějí. Pokud sama nechtějí do vody, nehážeme je do ní aní je vodou nepoléváme, zejména ne studenou - raději je otíráme mokrým textilem.

5) Zajistíme jim možnost se vždy napít. Ideální je pojistka - druhá miska s vodou např. na zahradě, aby měla zviřata rezervu, když si první misku vypijí, převrátí apod.

6) Zajistíme jim ve vhodných případech vhodný letní sestřih.

7) Nepobýváme se zvířaty zbytečně v rozpálených, nestíněných, neklimatizovaných budovách (nejlevnější klimatizace je zastínění budovy stromy a popínavými rostlinami.

8) Ve velkochovech je dobré během veder např. snížit počet chovaných zvířat, izolovat střechu a jižní stěnu vrstvou polystyrenu nebo výsadbou stromů, zvýšit cirkulaci vzduchu či doplnit do hal klimatizační jednotky. 8) Důležitá je možnost kontroly teploty chovného prostoru, zajistit teploměry, případně i (v chovných stanicích) poplachové zařízení pro signalizaci překročení kritické teploty

9)  Prostor můžeme ochladit i zavěšením např. mokrých ručníků a prostěradel. Odpařující se voda s sebou bere i teplo.

10) Pokud si nejsme jisti, zda jsou naše opatření účinná, zavoláme veterináři. Stejně tak, pokud je zvíře letargické, "motá se" apod. Nečekáme až na kolaps a ztrátu vědomí. 

Darius Nosreti

Související články


Poslední články autora

Darius Nosreti

Darius Nosreti

Píši o všem kromě hitparád populární hudby, nových aut a fotbalu. (Více témat viz u mne na Facebooku.)

Hledač pravdy, obdivovatel přírody, zajatec krásy a vzpružovatel pokleslé demokracie

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora