Hluboké hrdlo v ŘSD Ostrava

středa 26. únor 2014 11:16

Jak nám utajený zaměstnanec nechtěl prozradit nic konkrétního

Dobrý den! Chodím kolem vaší firmy na oběd a připadá mi tak trochu tajemná. Nikdy jsem si nevšiml, že by ven prosákla nějaká informace, co se uvnitř děje.

 

To na ulici těžko uvidíte. Ale je pravda, když nepočítám kauzu zvlněné dálnice D47, že se o nás mluví málo. Nikdo o nás nic neví.

 

Myslíte, že je to záměr?

 

Nepochybně. Při zde používaných metodách práce mají vedoucí pracovníci prokazatelný zájem, aby se o nás mluvilo a vědělo co nejméně.

 

Jaké metody máte na mysli?

 

Zejména ovlivňování výběrových řízení a mizernou personální práci.

 

Nemáte pocit, že prozrazujete nějaké firemní tajemství?

 

Prosím vás! Vždyť si o tom štěbetají ptáci na stromech! Zatím se ale ven nedostaly žádné důkazy. Takže mluvit můžeme, kolik chceme.

 

Celkově se ale o ŘSD mluví dost...

 

Máte pravdu, metody na ústředí již prosákly ven a je to nekonečný proud špíny. Na některé expozitury se však jaksi pozapomnělo. V Moravskoslezském kraji je vůbec celkově málo vyšetřovaných korupčních kauz. Dokonce ani nevracíme skoro žádné peníze investované EU.

 

Myslíte, že jsme tak dobří?

 

Možná nejsme špatní, ale korupce je tu přinejmenším stejně jako v jiných krajích. Ale asi ti naši klientelisté umí tak nějak lépe držet pohromadě. Všichni se tu navzájem kryjí – soudci, policisté, samosprávy, politikové, firmy – jsme tu jedna velká zkorumpovaná rodina.

 

To je odvážné tvrzení, ale jak se říká – není šprochu...

 

To špatné do republiky skoro vždy pronikalo z Východu, od Ostravy.

 

To je fakt. Ale vraťme se k ŘSD. Jak hodnotíte kauzu s paní Pošvářovou?

 

Nechutné...

 

Chcete říct, že to média zbytečně rozmázla?

 

Média toho byla plná, byl to frontální útok, který prokázal, že média mají velkou moc. Pokud ale generálnímu řediteli v klíčovém týmu nevyhovovala, měl ji právo nahradit. Ne ale vyhodit. Paní Pošvářové si vážím a její osud dostatečně názorně dokumentuje, že se snahou objevovat pravdu a hlásat pravdu v ŘSD každý dříve nebo později musí narazit. To platí v Praze stejně jako v Ostravě.

 

Myslíte si, že v ŘSD je bordel jen při soutěžení zakázek?

 

V ŘSD je bordel úplně ve všem. Sám už znáte situaci i v jiných střediscích, například v Mankovicích. (Cituji z dopisu, o kterém jsem již psal:) „... Za každým má být vidět práce, ale tady se jen o práci hovoří a výsledky nejsou. Mám na starosti 50km dálnice, kde končí záruky. S vypětím všech sil, pět minut po vypršení záruční doby, šel reklamační dopis na první úsek 15km..

To, že je na dálnici spousta bezpečnostních zádrhelů se v průběhu záruční doby neřeší.

Například směrové sloupky – jsou slepé, rezavé, řada úseků nevyhovuje z hlediska rovinatosti, rozpadající se vozovky s výtluky se opravují provizorně. Na mostech není pro mne dostupné průběžné měření spodní stavby a mostovky.

A takhle bych mohl pokračovat. Veškeré podklady pro reklamace průběžně předkládám od počátku roku 2012 a nic se neděje. Jen já řeším s pojišťovnou škody na vozidlech.

To je ten můj druhý břeh.

S pozdravem

Ing. Vlastimil Matějka

vedoucí střediska

SSÚD č.22 Mankovice“

 

Ano, ale vraťme se k těm soutěžím...

 

Za úplatek jsou schopné některé pobočky ŘSD zadat kšeft přes zmanipulovaný výběr i firmě, která nezná ani své ičo. Přišel tu v Ostravě nějaký negramotný podnikatel, který působil, jakoby ho právě pustili ze zvláštní školy a přinesl nesprávně vyplněnou přihlášku. Byl to ten typ, co je schopen do rubriky „pohlaví“ napsat „blond“

 

Takže jste mu poděkovali a ze soutěže ho vyřadili, ne?

 

Kdepak, vedení rozhodlo, že mu mají holky pomoci.

 

Myslíte ze dveří?

 

Ne, pomoci mu vyplnit tu přihlášku a zjistit jeho vlastní IČO.

 

Myslíte si, že tento člověk v soutěži uspěl?

 

Nepochybně. Vždyť to byl zájem vedení.

 

Máte na někoho podezření?

 

Podezření mám, ale, víte, jsem v zásadě loajální. Mohu vám poskytnout příslušné dokumenty a názory, ale jejich analýzu si musíte udělat sami.

 

Nemůžete mi říct název nějakého projektu, který byl zmanipulován? Nebo název firmy, která je u vás protěžovaná?

 

Ne, jsem profesionál a své nadřízené neudávám. Musíte si analýzu udělat sami.

 

Byl byste ochoten poskytnout součinnost v trestním řízení?

 

Ano, ale opět pouze na obecné úrovni. Víte, dříve jsem si všechny podezřelé kauzy psal, ale rodinní příslušníci mi řekli, že tím akorát ohrožuji svou existenci ve firmě. A že pokud nemám konkrétní důkazy, že s tím stejně nic neudělám. Tak jsem s tím přestal.

 

Tak jste zápisky zničil?

 

Bez komentáře.

 

Myslíte, že nedělat si zápisy o trestných činech bylo profesionální?

 

Bez komentáře.

 

Na téměř devíti kilometrech nekvalitní ostravské dálnice D47 reklamuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) rekordní počet vad. Celkem jich našlo 901, většina z nich je na třech špatných mostech. Stát firmě Eurovia vytkl třeba hrbolatý povrch vozovky, praskající beton, zatékání do mostů a rezavění jejich konstrukce. Myslíte si, že má na tomto katastrofálním stavu podíl i ŘSD?

 

Nepřímo ano. Pokud se někde roky berou úplatky a manipulují se výběrová řízení, pak se nemůžeme divit, že to vede jak k diskriminaci některých kvalitních firem, tak k poklesu kvality u firmy, která dopředu ví, že to má v kapse. A pokud vám někdo nosí úplatky, pak může také čekat, že s těmi průběžnými kontrolami to nebude žhavé. Ale i samo jednostranné soutěžení podle ceny vede automaticky ke snižování kvality – v materiálech, v práci, v kontrolách.

 

Znamená to, že pokud stavbu realizovaly ODS, že jde právě v tomto případě o firmu, kterou můžeme podezírat z úplatkářství?

 

Bez komentáře.

 

Dopravní stavby Ostrava mají těch problémů víc. Firma, která opravovala zřícený most u Studénky, měla nepořádek v dokumentaci. Není i pád mostu ve Studénce důsledkem jednostranného soutěžení podle ceny na straně jedné a korupčního prostředí na straně druhé?

 

K takovým závěrům se soud nedopracoval, ale ani je nevyloučil. Paradoxem případu je, že den před nehodou místo kontrolovala Správa údržby silnic Moravskoslezského kraje. Ve stavebním deníku je napsáno, že „jsme k žádnému pochybení nedošli. Most byl přibližně ve stejném stavu jako při poslední kontrole." Něco takového může vést k pochybnostem o regulérnosti vazeb mezi zadavatelem, firmou, subdodavatelem, kontrolou a dalšími články řetězu.

 

Takže soud možná potrestá jen posledního viníka celého případu – firmu, které zůstane v ruce černý Petr.

 

S největší pravděpodobností.

 

V lednu 2012 podaly Věci veřejné trestní oznámení na bývalé šéfy Ředitelství silnic a dálnic i představitele několika stavebních firem kvůli zvlněné dálnici D1 (dříve D47). Místopředseda strany Tomáš Jarolím, který je pod oznámením podepsán, si myslí, že šlo o organizovaný zločin. Cituji z Idnes.cz: "Toto se podle mne nemohlo dít bez posvěcení politických elit. Myslím si, že se reálně bavíme o tom, že to byla zlodějina, kterou někdo musel vymyslet a dělat v koordinaci zadavatele a zhotovitele," prohlásil Jarolím. Myslíte si, že i v tomto případě smrdí ryba od hlavy?

 

Sám bych to lépe neřekl.

 

Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) odvolal generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Pavla Kočicu. Organizaci místo něj dočasně povede ředitel úseku výstavby Jiří Mayer. Kromě Kočici by z vedení organizace měli odejít šéf interního auditu Vladimír Měšťan a ředitel kanceláře generálního ředitele Jiří Bezrouk. Myslíte, že to bude mít zásadní vliv na metody práce v Ostravě?

 

Těžko. Pokud z ostravské pobočky neodejdou navzájem propojení klientelisté, kteří rozhodují o výběrových řízeních, tak ne. Na nové vyhlášky se jen vždy vymyslí nové metody, jak je obejít. Když měla loni začít platit vyhláška zpřísňující výběrové řízení, tak se bleskově odsoutěžila řada projektů, aby to bylo ještě podle staré vyhlášky. Také je třeba zjednodušit řízení, jsme vlastně příkladem takové prehistorické byrokratické organizace.

 

Jste prý příkladem rodinkářské firmy. 

 

Ano, je to tu hodně o protekci. Jsou ale výjimky. Máme tu paní, kterou vzali hlavně kvůli hezkému zadečku. Mysleli si, že sexbomba je nemůže ohrozit, že myslí jinak, tedy něčím jiným. Tak udělali výjimku a vzali jednou někoho mimo okruhy svých známých a klientelistů. Ona je při tom velmi výkonná úřednice, dokonce s vlastními zkušenostmi a úspěchy v podnikání. Ona tady v rámci některých oddělení dělá 90% práce – a ostatní se vezou. A tři úrovně jejích nadřízených vykazují úspěšnou činnost. A pořád ji mají za šmudlu, za holku pro všechno a podle toho ji i platí. Je to hanba, takového schopného člověka takto podceňovat a takto s k němu chovat.

 

Myslíte si, že někteří vedoucí pracovníci tu jen předstírají nějakou činnost?

 

Nepochybně. Jedna vedoucí pracovnice stále bezcílně pochoduje z kanceláře do kanceláře, maximálně přenáší prázdné šanony. Občas někoho nesmyslně seřve, aby podřízení nezapoměli, kdo je tady šéf. Vlastně je mi jí líto, ona ví, že je zde zbytečná, sama se tím trápí a je už na hranici šílenství. To jsme tady ovšem z tohoto stavu mnozí.

 

Myslíte, že se v ostravské ŘSD projevuje i šikana?

 

Nepochybně. Zejména ženské na sebe umí být zlé. Jsou tu oddělení, odkud se dostat se rovná útěku z pekla. A pokud jste šéfka a nerozumíte své práci, je pochopitelné, že se na své schopnější podřízené budete vozit a neustále jí dokazovat, že je blbá. Když někde vládne nespravedlnost, naleznete pak mnohé její formy.

 

Děkuji za rozhovor.

Darius Nosreti

Související články


Poslední články autora

Darius Nosreti

Darius Nosreti

Píši o všem kromě hitparád populární hudby, nových aut a fotbalu. (Více témat viz u mne na Facebooku.)

Hledač pravdy, obdivovatel přírody, zajatec krásy a vzpružovatel pokleslé demokracie

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora