Milan Sedláček - tak trochu jiný úředník

neděle 16. červen 2013 22:02

Tak trochu jiný úředník
M. S.

Neuvěřitelná kauza z dějin moderní diplomacie

 

Milana Sedláčka si pamatuji z brněnského gymnázia. Jeho usměvavý tatínek prodával v prodejně pro filmaře a fotografy na Orlí ulici a filmoví amatéři ho uznávali jako autoritu ve svém oboru. Chodil jsem si k němu nechat vyvolávat svoje první kotoučky ze své "šestnáctky" a - proč to neříct - měl jsem jej rád za jeho ochotu, úsměv i suchý humor. Milan po svém otci podědil nejen sklon k filozofování a mírné angažovanosti v mezích zákona, ale i ten sarkastický humor a schopnost působit na své okolí jako neformální autorita. Věděl tehdy nejlépe, jak se musí na holky, jak se chovat v restauraci a proč je komunistický režim neudržitelný. Byl jediným člověkem v Brně, který naprosto přesně věděl, že režim už to má "za pár" a jeho víra ve svobodnější společnost byla nezlomná. Měl dobrou paměť i schopnost uvažovat takticky a při tom ohleduplně, takže informace, že zakotvil v diplomacii nikoho nepřekvapila. Také jeho láska k východní filozofii, filmu a divadlu byla nepředstíraná a trvalá a tvoří nedílnou součást jeho, trochu bohémské a bytostně nezištné povahy. Dnes patří mezi veřejně známé osobnosti, které požrala jejich vlastní revoluce. Dovolil jsem si mu dnes přes Skype položit pár otázek.

 

Darius: Milane, dotáhl jsi to vysoko a daleko - byl jsi velvyslancem v Thajsku a generálním sekretářem Mnisterstva zahraničních věcí. Dnes jsi bez funkce, navíc obviněn a obžalován, že jsi „neoprávněně vyplatil půl druhého milonu korun za realizaci vzdělávacích kurzů, které se neuskutečnily“. Prosím, vysvětli mi, jak může takové obvinění vzniknout?

 

Milan: Tu otázku jsem si, Darku, kladl zpočátku každý den snad tisíckrát; vím na sto procent, že jsem se ničeho nedopustil, což ovšem není přiliš originální, to tvrdí každý obviněný... Já jsem však v této kauze téměř nevystupoval, takže jediným výsledkem je, že se jednalo buď o objednávku kruhů, kterým jsem v řídících funkcích šlápl na kuří oko, nebo o společenskou objednávku nebo o výsledek neuvěřitelně nekompetentní práce Policie ČR a státního zastupitelství

 

„Prezentační kampaň Česko–asijského fóra zaměřená na akvizici účastníků a vyhledávání obchodních a investičních příležitostí pro české firmy v Hongkongu, Číně a Singapuru“ - tak se ty tři akce jmenovaly přesně.

 

Darius: Vyhledávání kontaktů v zahraničí je průběžná, dlouhodobá práce - znamená to, že jde o systémovou chybu? Že jste nějakým hloupým předpisem nuceni dlouhodobé působení na trhu a získávání informací účetně prezentovat jako nějaký krátkodobý vzdělávací kurz nebo jednorázovou několikadenní kampaň? Nebo že prostě jsou v rezortu špatně rozděleny peníze do přihrádek a v těch potřebných přihrádkách chybějí?

 

Milan: Ne, to je nepochopení problému, stejně jak u vyšetřovatelek... MZV mělo alokováno 60 milionů korun na tzv. ekonomickou diplomacii; rozhodnutím PSP tyto prostředky ani nesměly být použity na nic jiného. Za mého působení byla vypracována metodika administrace těchto projektů na podporu našeho exportu; ročně jsme zpracovávali několik stovek a realizovali více jak 150 projektů. Jednalo se o propracovaný a tehdy fungující systém, který využívaly hospodářské komory, podnikatelské svazy, firmy atd. Tento projekt byl jedním z mnohých, i když velmi uspěšný, možná až příliš... Je také jedním z nejlépe zdokumentovaných, stačí se podívat na www.cekoasijskeforum.cz. Ročník 2009 byl mimochodem také vyhodnocen jako jeden z nejlepších za našeho předsednictví v EU...

 

Darius: Milane, kdo a v kterém okamžiku zjistil, že jsi se dopustil údajné chyby?

 

Milan: O žádné chybě nevím - vyšetřovatelky ani státní zástupce u soudu nejsou schopni formulovat, kde jsem pochybil; celou věc šetřila i Generální inspekce MZV a ti konstatovali, že Sedláček se žádné chyby nedopustil; výsledky tohoto šetření nechtěly vyšetřovatelky vzít dlouhou dobu na vědomí a až na mé důrazné upozronění byly zařazeny do spisu.

 

Darius: Neříkám, že ses dopustil chyby - ptám se, kdo první přišel s tímto tvrzením. Asi to byl někdo, kdo kauzu oznámil na policii.

 

Milan: Vše odstartoval anonym, který je od A do Z lživý, ten však posloužil Policii a státní zástupkyni jako hlavní zdroj informací.

 

Darius: U koho "chybějící" peníze skončily a jak dotyčný subjekt reaguje na tvrzení, že svou práci neodvedl?

 

Milan: Finační prostředky byly na základě řádně podaného a zúřadovaného projektu vyplaceny organizátorům Česko-asijského fóra, ze strany MZV bylo konstatováno, že práce byla odvedena v požadované kvalitě a ku spokojenosti MZV. Účetnictví firmy bylo prozkoumáno hloubkovým auditem Finačního úřadu Praha 1 a bylo shledáno v naprostém pořádku, faktury odpovídají skutečnosti, což znamená, že se celá akce uskutečnila. Policie však požádala o tento audit teprve, až uzavřela vyšetřování a nález Finančního úřadu tak nebyl založen do spisu... Třešinkou na dortu je fakt, že MZV vyplatilo zpětně této firmě dalších 400.000 korun - tam však už Sedláček nebyl ve funkci, tak je vše v pořádku...

 

Darius: Myslíš, že v historii české a československé diplomacie nalezneme podobný případ, kdy by byl ambasador a vysoký funkcionář Ministerstva marginalizován, odvolán a souzen na základě anonymu a bez aspoň trochu srozumitelného obvinění?

 

Milan: V historii naší diplomacie jsem podobný případ nenašel, navíc ti, kteří se seznámili důkladně se všemi fakty a i ti, kteří chodí na hlavní líčení, říkají, že něco podobného se nedělo ani v 70. letech

 

Darius: Děkuji Ti za rozhovor.

Darius Nosreti

Související články


Poslední články autora

Darius Nosreti

Darius Nosreti

Píši o všem kromě hitparád populární hudby, nových aut a fotbalu. (Více témat viz u mne na Facebooku.)

Hledač pravdy, obdivovatel přírody, zajatec krásy a vzpružovatel pokleslé demokracie

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora