Systém „nepustí“ a jiné blbuvzdorné metody

středa 27. březen 2013 10:16

Každý už o tom slyšel – systém nebo metoda, které vám nedovolí udělat nějakou chybu, zapomenout na něco, něco zničit, poplést nebo ztratit. Někdy může jít o velmi levné a jednoduché opatření, které vám uchrání nervy, peníze i čas. Snad vám bude pár příkladů inspirací pro vlastní nápady. A nezapomeňte, že jde jen o příklady, které lze často aplikovat i ve zcela jiných situacích a oborech lidské činnosti.

 

 

 

 1. Spojením proti skleróze, nepořádku a náhodným ztrátám

  * Často jsem nechával někde klíče od bytu. Spojením obou svazků už nemohu odnikud odjet bez klíčů od bytu, protože nenastartuji.

  * Na klíče jsem si připevnil i malý nožík na houby a bylinky, otvírák na lahve, hřebínek a flešku (flashdisc) – od té doby je mám také stále po ruce.

  * Protože z různých reklamních držáčků mi stále vypadával žeton na vozíky, uřízl jsem si žeton ze starého klíče. Díky tomu má otvor, kterým jej navlékám přímo na kroužek klíčů. Teoreticky by šla vyvrtat díra i do desetikoruny.

  * Ztrácel jsem čepičku od flešky (flashdisc) i pouzdro mobilu. Tak si kupuji takové produkty, u nichž kryt sundat nelze, jen se vysune, otočí nebo odklopí.

  * Často se ráno zapomínám podívat do kalendáře, jaké mám povinnosti. Když nechci využívat připomínač v mobilu nebo na PC, postavil jsem si kalendář na stůl, u kterého snídám. Tak se nemohu najíst, abych se naň nepodíval.

  * „Většina malých miminek miluje dudlíky. Uklidňuje je to, pomáhají dětem v usínání. Často se však stává, že dudlíky létají všude kolem malých dětí. Maminky je neustále hledají a čistí. Zabraňte tomu krásným a bezpečným klipem na dudlík, který ho podrží tam, kde má být.“ (Skibidoo.cz)

  * Nový český vynález – klip na plastový kelímek – má snížit spotřebu kelímků na velkých akcích i následný nepořádek.

 2. Festovní ochrana i pro případ katastrofy

  * Počítejte i s případem, že všechny pojistky selžou a dojde k nežádoucímu vývoji a přiblížení se nebo vzniku katastrofy. Bezpečnost atomové elektrárny zajišťuje i systém lokalizace možné havárie elektrárny, který zahrnuje hermetickou ochrannou obálku - plnotlaký železobetonový kontejnment. Tento systém zabraňuje v případě poruchy úniku radioaktivních látek z primárního okruhu do okolního prostředí a zajišťuje zachycení chladiva, které uniklo z primárního okruhu.

  * Když oddělíte stáje od domu protipožární stěnou nebo pořádnou mezerou, nemusí vám v případě požáru shořet vše najednou.

  * Nechcete vyhořet nebo se jinak popálit? Neberte nájemníky, kteří kouří, pijí, jsou nepořádní, nedisciplinovaní, nepřizpůsobiví, hádaví nebo popletení. Nebo prostě přitahují katastrofy a nehody.

  * Také si občas pletete nádobku se solí za tu s cukrem? Dokonce jsem slyšel o případu, kdy si manželka vášnivého kuřáka spletla čaj s tabákem. Nebo sestra v nemocnici Sunar s nějakou jedovatou chemikálií. Z tohoto typu problémů vede hlavní cesta pod názvem "Odlišení vyššího řádu". Použijte pro jednu ze zaměnitelných látek zcela odlišný typ uložení - např. cukr nebo toxické látky nedávejte do stejných plastových nádobek jako další potraviny ve své kuchyni.

  * Bojíte se, že se vám může stát, že budete muset někam jet, ačkoliv již v sobě budete mít skleničku nějakého alkoholu? Nepijte, dokud máte řidičák a auto. Prostě nikdy.

  * Bojíte se, že někde něco zapomenete? Zvykněte si s sebou brát některé věci vždy - např.: hodinky, mobil, zápisník, několik obyčejných krátkých tužek, občanku, brýle, prstýnek, kreditní kartu a rezervní klíč od bytu apod. a vždy je před odchodem odkudkoliv zkontrolujte.

  * Stává s vám, že zapomenete dát psovi nebo kočce nebo slepicím vodu? Dávejte jim vodu vždy do dvou misek, tak - i pokud zapomenete - bude voda aspoň v jedné z nich. A na zahradu jim dejte pro jistotu misku třetí.

  * Stává se vám, že občas usne hlídač vašeho tábora, skladu, dítěte? Ustanovte ještě hlídače svého hlídače nebo si jej a okolí aspoň nahrávejte na kameru.

  * Roste ve vaší čtvrti kriminalita a vás už nebaví vymýšlet stále nové zabezpečení? Přestěhujte se.

  * Už vás nebaví v kuchyni stále sbírat střepy? Tak prostě nikdy nic nestavte na kraj stolu. A těžké skleničky, které se rozbijí již svým vlastním převrácením se, nenechávejte nikde dlouho stát a co nejdříve je umyjte a odložte.

  * Máte na pracovní ploše příliš mnoho věcí? Někdy stačí úklidit, jindy je lépe přidat odkládací police a skříňky nebo rozšířit pracovní pochu.

  * Bojíte se, že se vám na stadionu porvou fanoušci 

 3. Automatizace obchází lidskou blbost

  * Použitím aut, která se sama řídí (autonomní robotické auto), klesla v jednom čínském dole nehodovost na minimum. Vlastně na nulu. Robotické auto např. vždy dodržuje předpisy a bezpečnou vzdálenost, nepodléhá únavě a nepřijíždí do práce pod vlivem alkoholu.

  * Automatizace ale vždy nevyžaduje využití výpočetní techniky, někdy jde jen o technologickou provázanost pomocí jednoduchých přírodních zákonů. Např. pokud v jednoduchém jaderném reaktoru příliš stoupne tlak, tento samotný tlak vytlačí ze systému těžkou vodu a reakce se přeruší.

  * Pokud z jímky vyčerpáme vodu, plovák se položí a přeruší se tak mechanicky obvod zajíšťující přívod proudu do elektromotoru čerpadla. Čerpadlo nepoběží naprázdno a nespálí se.

 4. Pojistkou proti katastrofě i energetickým ztrátám

  * Když se něco může pokazit. zaručeně se to pokazí. (Murphyho zákon.) Proro nějaká ta pojistka je vždycky na místě. Někdy i dvě. Londýnské metro má – po havárii v roce 1975 – tři systémy zjištění – tři pojistky pro případ, že řidič zkolabuje.

  * „Gumička kolem paty, nedovolí capáčkům Liliputi sklouznout z nohy, přitom dovolí snadné nasazování.“

  * „Dlouhé rukavice (batolecí palčáky finské značky Reima) nedovolí proniknout sněhu nebo vodě do vnitřku rukavic.“

  * Nechávají vám nájemníci stále otevřené dveře na zahradu, takže dům stále větrá i při -20 stupních? Brano zavírá samo! Někdy stačí i kus silnější gumy. Nebo futra namotovat zešikma, aby se dveře zavíraly vlastní vahou.

  * Podobnou úlohu vykoná malá předsíňka nebo závěs. Zajímavé řešení představuje krytý otáčející se vchod v supermarketu, který je vlastně zavřený, i když je otevřený.

  * Na psí boudu nebo kočičí dvířka postačí dát pružné gumové lamely. Ale i jednoduchá zástěna v psí boudě brání úniku tepla.

  * Když nastavíte na nižší stupeň teplotu ohřívané vody v topném systému, byt nepřetopíte ani při špatném nastavení termostatu.

  * Když bude šňůra varné konvice kratší než délka stolu, na který ji umístíte, nebude moci na sebe vaše dítě konvici stáhnout. Pravda, pokud konvici umístíte dozadu.

  * Na šňůru k varné konvici umístěte tyristorový vypínač. Ten se přepne do polohy vypnuto automaticky vždy, když konvice vypne a nemůže dojít k jejímu náhodnému zapnutí.

  * I dvojitá stěna kašičkovaru (nebo systém ohřívání ve vodní lázni) představuje solidní ochranu proti chybě – voda mezi stěnami zaručí, že se pokrm neohřeje na víc než 100 stupňů Celsia! Při ohřívání a vaření v kašičkovaru ani ten nejsklerotičtější programátor nikdy nic nepřipálí!

  * Když si ohříváme jídlo v mikrovlnce nebo v troubě s nastavitelným časováním, také se nic moc nestane, když zapomeneme – systém se po čase vypne sám.

  * Nepoužívejme kotel, který může explodovat, když jej zapomeneme vypnout. Ať má aspoň jednu pojistku mechanickou, jednu elektrickou a ještě je umístěn tak, aby při oxplozi mohl způsobit jen minimální škodu.

  * „Pokud to pole nebude vyplněno, nepustí vás skript dál.“ S touto pojistnou metodou pracuje řada počítačových programů i webových stránek. Velmi fikaná a poměrně nenásilná obrana proti blbosti i skleróze!

  * Záleží zjištění, zda je runway pro vaše letadlo prázdná jen na dobrém zraku pilota a jeho schopnosti analyzovat chaotické informace z vysílačky? Pak raději letadlo nepoužívejte.

  * Zjistili jste, že letadla létají častěji v určité letové hladině? Pak raději létejte v jiné.

  * Alkoholici často umírají nebo jsou zraňováni díky kombinaci faktorů. Často by se mohli vyvarovat katastrofy jednoduchými zásadami: Když piješ, 1) nechoď v noci 2) nesedej za volant ani na kolo či motorku 3) nehádej se 4) neber do ruky zbraň 5) nepij s gaunery a neznámými lidmi 7) nepij s něčím, co bys nechtěl ztratit (klíče, peníze, foťák) 8) Nepřibližuj se ke strojům a autům. 9) Nehrej si na artistu. 10) Nepřibližuj se k vodě. 11) Nevycházej do mrazu. 12) Nezůstávej sám. Atd.

  * Nechcete ztratit svého psa nebo kočku? Nechte jim voperovat čip a ještě jim zavěste na obojek přívěšek s adresou a telefonem.

 5. Zálohujeme a ukládáme, co se dá

  * Nemocnice vytvářejí dvě až tři zálohy důležitých dat pacientů. Věřte, že to není zbytečně.

  * Je třeba využít servery nebo softvér, které zálohují data a jejich změny automaticky – aby bylo možné obejít lidský faktor. I pokud si chce zaměstnanec ukládat zálohu sám, je třeba paralelně ukládat data i automaticky.

  * Važte si své práce a v grafickém, textovém či jiném tvůrčím a editačním programu ukládejte každou změnu, a to, pokud možno, i do zálohy.

 6. Čidla a regulační jednotky, kam to jde

  * Parkovací pípací asistent vám může pomoci zabránit nejen poškození vozidla, ale i přejetí člověka.

  * Požární hlásič má svůj význam i v kuchyni seniora nebo mnohého vědeckého pracovníka.

 7. Zázračné recepty a nové technologie

  * Někdy stačí přidat do chemické směsi, tavicí pece nebo tradičního receptu jedinou další ingredienci nebo použít novou technologii a všechno najednou probíhá v pohodě. Ano, už jsem četl i recept na Blbuvzdorné muffiny: „Ještě se nám nepovedlo tyhle muffiny zkazit. Nedopečené jsou takové pěkně vláčné, trochu přepečené zas dobře křupají.“

 8. Software na všechno

  * Intelektuální elita světa snem i nocí vymýšlí nové, stále dokonalejší systémy, jak obejít lidskou nespolehlivost. Na webu jsem se setkal i s takovým dotazem: „Hľadám pripomienkovací nástroj reagujúci na GPS-súradnice. Chápete, som v obchode a mobil pípne, že som tam niečo chcel kúpiť.“

  * Některé zápisníkové a kartotékové systémy představují programy, které fungují i bez výpočetní techniky. Jde např., o systém ADK http://www.adk.cz/diar/index.html

  * Pokud rádi plánujete, nemusíte kupovat hned drahé informační firemní systémy, někdy stačí specializované plánovací softvér. „Plánujete velké projekty? Potřebujete zefektivnit práci zaměstnanců? Nevíte, kde evidovat obchodní případy a potenciální klienty? Plánovací systém a CRM xWORK vám umožní nejen zadávat úkoly zaměstnancům a sledovat jejich plnění, ale také plánovat kapacity nebo evidovat docházku. Díky systému xWORK navíc můžete vybudovat kvalitní a dobře segmentovanou databázi kontaktů.“ (Sovanet.cz)

 9. Vždycky polopatě a aspoň 2x! 

  * Lidé ze slušnosti často kývnou, že rozumějí, ale často tomu tak není. V Indii domorodci turisty raději pošlou úplně špatným směrem, než by riskovali, že budou vypadat neochotně. Takže vše vysvětlujte aspoň 2x, informujte aspoň 2x a ptejte se aspoň 2x.

  * Přečtěte si občas něco o formální logice, teorii množin, jazyka nebo programování – často se totiž stává, že jedna věta, např. příkaz, může mít více významů. Vylučte možnost, že vás někdo pochopí špatně a nebojte se přidat nějaké to slovo navíc nebo vše popsat znovu, jinými slovy.

  * Lidé mají jednu výhodu – nevýhodu, že myslí samostatně a napřed – ujistěte se vždy, zda dobře pochopili váš záměr a neslyšeli jen vlastní představu o něm! Mnozí tvůrčí lidé téměř výhradně slyší jen vlastní myšlenky, a ne to, co jim říkáte.

  * Přeptejte se, zda poučovaný zregistroval a pochopil, co mu říkáte. Nechte jej své rady zopakovat vlastními slovy.

 10. Nešetři své nohy ani telefon!

  * Chcete jít zítra do hvězdárny a máte podezření, že něco je jinak než obvykle? Zajděte se tam podívat již dnes. Chcete jít zítra na den otevřených dveří do meteorologické stanice a nevíte přesně, kde to je, jaké informace budete na exkurzi potřebovat a jak se tam parkuje? Skočte to omrknout už dnes. Není dobré příliš improvizovat s autem plným lidí nebo dávat „inteligentní“ dotazy typu: Proč je na horách zima, když teplý vzduch stoupá vzhůru?

  * Máte zítra jednání s obchodním partnerem nebo žádáte o místo v nějaké firmě? Zjistěte si o příslušných firmách již dnes nějaké informace.

  * Budete zítra pořádat konferenci nebo natáčet v místní sokolovně? Skočte tam ještě dnes, vyzkoušejte si techniku i personál a budete překvapeni, kolik problémů se vyskytne.

  * Pro jistotu obvolejte všechny spolupracovníky, zda nezapomněli. Den před akci a pak ještě hodinu před akcí. Nebo tím raději někoho pověřte. Za zeptání něco dáš, ale za průšvih mnohem víc.

 11. Heuristické modelování a simulace

  * Některé činnosti je dobré si celé projít v hlavě, na trenažéru, na počítačovém či jiném modelu nebo i v reálu téměř kompletně předem. Nepustí vás to udělat naostro zbytečné chyby a objevíte včas možné úspory (např. časové) a jiné zajímavé souvislosti.

  * Politikové si například trénují odpovědi na všechny možné i nemožné, inteligentní i hloupé otázky novinářů. Většinou jsou sami překvapeni, co všechno nevědí.

  * Simulační analýza je důležitou metodou řízení projektů. Umožňuje nám lépe plánovat.

 12. Příliš mnoho kombinací

  Všechno funguje, dokud na tom něco nezávisí (Murphyho zákony)

  * Snažte se rozdělovat úlohy tak, aby se navzájem lidé nezdržovali. Také složité technologické a logistické úkoly se snažte rozdělit na více úkolů jednodušších.

  * Zjednodušením systému nebo jeho rozdělením na několik systémů samostatných někdy můžeme odstranit jeho přílišnou složitost a náročnost a zabránit vzniku chyb, které, právě díky složitosti systému, nedokážeme předvídat. Počítač sondy letící k Marsu si po přistání sondy vymazal z hlavy vše, co potřeboval k letu a přistání a nahrál si programy pro výzkum.

 13. Zakažte, co se dá

  * Čím složitější systém, tím více možných kombinací katastrofy. Proto je někdy nejlépe do systému vůbec některé potenciálně rizikové elementy nepouštět. V kosmické lodi, v místnosti s počítači, v objektu s výbušninami, v lese, ale ani v metru či obchodním domě i proto například nekouříme. Všechny možné kombinace důsledků i tak triviální činnosti, jakou je kouření, si totiž nejspíš v tak složitých systémech neumíme představit.

 14. Železná kontrola – matka bezpečnosti!

  * Kontrolu, ať již požární, stavebně-technickou či bezpečnostní, nikdy nešulíme. O kontrole děláme zápis a informujeme kolegy o jejím začátku, konci, zjištěných nedostatcích a jejich odstraňování. Kontrola je jednou z metod, která nám nedovolí udělat chyby nebo je aspoň včas odhalí.

  * „Babička“ Boženy Němcové před spaním obešla celé hospodářství a ujistila se, zda je všechno v pořádku. Naučte se v kontrole i vy pravidelnosti a úplnosti. Nestane se pak, že na ni zapomenete.

  * Naučte se rozlišovat věci důležité a nedůležité: Že pes nemá v misce vodu, v autě zůstal váš notebook, protéká záchod nebo babička usnula u rozsvícené svíčky, je důležitější než šmouhy na kuchyňské lince nebo bezvadná manikůra. Udělejte si seznam opravdu důležitých věcí, které chcete před spaním zkontrolovat.

 15. Učíme se na chybách druhých.

  * Nastupujete do nového zaměstnání nebo rozjíždíte nový projekt? Udělejte si seznam všech průšvihů, kterých se dopustili vaši předchůdci nebo kolegové na stejném místě v jiných firmách a snažte se na nich poučit. Poznání historie obecně je ochranou před blbostí dnešních lidí.

 16. Pracujeme systémově

  * Hodnoťme věci komplexně a systémově a systematicky své projekty a úkoly plánujme.

  * Ganttův diagram http://cs.wikipedia.org/wiki/Gantt%C5%AFv_diagram

  * Diagram kritické cesty http://cs.wikipedia.org/wiki/Kritick%C3%A1_cesta

  * Diagram síťové analýzy a další prostředky řízení projektů http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98%C3%ADzen%C3%AD_projekt%C5%AF

  nám umožňují vyhýbat se zbytečným chybám. Používejme vyspělý firemní software, do něhož jsou různé analytické a plánovací metody a jejich diagramy vtěleny

  http://firstis.cz/index.php/cs/helios-ekonomicky-system/seznameni-s-helios

 17. Pořiďme si asistenta!

  * Není od věci mít dvounohého připomínače svých úkolů (a termínů) a profesionálního předvídače možných průšvihů. Který režisér měl štěstí na dobrou skriptku, ví, o čem je řeč. Druhou funkcí asistenta je, aby všechny informace doputovaly ode všech ke všem. Třetím je dbát na firemní kulturu a dobré mezilidské vztahy. Čtvrtým je udělat nebo spravedlivě rozdělit práci, která se nestihla nebo která se nevejde do něčí pracovní náplně.

 18. Systém, pořádek, zjednodušení

  * Mít pořádek na pracovišti je plošné opatření, které mj. snižuje možnost nežádoucího souběhu (a součtu) nepříznivých faktorů. Máte mokrou podlahu, neopravený žebřík, rozbité světlo a všude se válí různé krámy nebo tam courají nepovolaní návštěvníci? Potom je vysoká šance, že se vám nepodaří natřít strop bez nehody.

  * V automobilu mohou mít stejné důsledky špatně uložený náklad, volně se pohybující předměty kolem řidiče, hádající se spolucestující nebo špinavá a zamlžená okna.

  * Zpětná zrcátka, sedačky, radio, pásy a jiná zařízení si, pokud možno, seřizujeme a zapínáme, pokud auto stojí! Nekombinujeme řízení a úklid či nastavení. Vůbec je dobré

  * Rozdělit složité činnosti na jednodušší, některé paralelní činnosti vykonávat raději postupně nebo je rozdělit více lidem.

  * Mějte pracovní pomůcky, adresáře, zápisy, články a studie, harmonogramy práce uspořádány přehledně.

 19. Dobré osvětlení

  * Každá práce potřebuje svou hladinu světla. Většinou se vyplatí o tom před každou prací pouvažovat. Nejlépe již v době plánování této práce. Je mnoho průšvihů, kterým se vyhnete, když budete na věci dobře vidět.

 20. Šetřete svůj čas

  * Nevykonávejte činnosti, které užírají mnoho času v době, kdy jste nejvýkonnější (porady, elektronická pošta, Facebook, cestování aj.)

  * Nahrazujte neefektivní činnosti efektivními – např. se naučte pracovat při jízdě vlakem nebo v čase správ, v kterých se stejně většinou dozvíte jen to, co už znáte z Internetu.

  * Mnoho lidí pracuje na úkor spánku. Tím mohou získat i několikaletý náskok před konkurencí, ale mohou až několik desítek let ztratit – z délky vlastního života. Dobře se vyspat – to je paradoxní metoda, jak se vyhnout mnoha průšvihům. A na podobném principu fungují i přísloví – Ráno moudřejší večera. Žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří.

 

21. Prověřuj a nedůvěřuj. Nezapomeňte – každý badatel na poli blbuvzdornosti by měl znát základní pravidlo: Vždycky, když se vymyslí něco blbuvzdorného, se najde blb, který tu ochranu překoná.

 

Zdroje:

http://firstis.cz/index.php/cs/helios-ekonomicky-system/seznameni-s-helios

http://www.jaderna-bezpecnost.cz/bezpecnost-je-temelin.htm

http://www.hybrid.cz/clanky/google-ma-robo-auta-ktera-ridi-sama-video

http://www.lupa.cz/clanky/samoridici-auta-google-kalifornie-brin/

http://www.onlinelisty.cz/2013/01/05/toyota-predstavuje-auto-ktere-se-ridi-samo/

http://4m.pilnik.sk/zosmolit-blbuvzdorne-zadanie-je-vyzvou-najsilnejsou/

http://www.adk.cz/diar/index.html

http://www.sovanet.cz/produkty/system-planovani-crm-xwork/

http://www.i15.cz/londynske-metro/

http://www.stream.cz/slavnedny/802514-27-brezen-den-nejhorsi-letecke-katastrofy-v-dejinach

http://mars.jpl.nasa.gov/

http://mek.kosmo.cz/sondy/ostatni/mexpress/index.htm

http://www.zive.cz/clanky/jak-se-udrzet-nazivu-pri-rizeni-projektu/sc-3-a-108646/default.aspx

http://www.mira-vlach.cz/

http://www.banka-projektu.cz/

 

  čímž zase atmosféra doplňuje ztráty.

Darius Nosreti

Poslední články autora

Darius Nosreti

Darius Nosreti

Píši o všem kromě hitparád populární hudby, nových aut a fotbalu. (Více témat viz u mne na Facebooku.)

Hledač pravdy, obdivovatel přírody, zajatec krásy a vzpružovatel pokleslé demokracie

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora