Marek Schäferling - celostátní pátrání

pondělí 30. listopad 2009 16:54

Bez osobních věcí, klíčů, dokladů i mobilního telefonu tuto neděli náhle zmizel z domova Marek Schäferling, externí spolupracovník serveru Novinky.cz. Jeho rodina nahlásila zmizení policii, která po něm od pondělí pátrá. (Z tisku)

Transparentní pátrání po pohřešované osobě; na této stránce budou nezávisle zveřejňovány vypátrané informace, hypotézy a studie. V první fázi budou zveřejněny všechny nápady, které v souvislosti s kauzou někdo měl, bez ohledu na hodnověrnost autora a kvalitu těchto hypotéz.

Čekal jsem, že se stránka pátrání po Markovi na Facebooku změní na centrum koordinace pátrání a nových informací kauzy, místo toho se tam pár podezíravých lidí jen snažilo zpochybňovat každou hypotézu, aniž by s podobnými kauzami někdo z nich měl sebemenší zkušenost. Zkončilo to zneužitím Facebooku a vymazáváním vypátraných informací. Znovu se tak potvrdilo, že Facebook je dobrý nanejvýš tak pro estébácké šmejdění v datech uživatelů a na pořádnou práci se nehodí. Ale vraťme se věcně k problémům.

 Zatím jsem zjistil, že pohřešovaný pracoval dříve (patrně rovněž jen externě - při studiu) v malé a později významné společnosti Czech Computer (někdy psáno i dohromady - CzechComputer).  Pokud Marek z firmy odešel (resp. přestal s ní spolupracovat) - co bylo příčinou jeho odchodu?  Příběh této firmy je zajímavý a působí mimořádně důvěryhodně:

http://www.necroraisers.com/novinky/necroraisers/758-czech-computer-lvicek-na-scene/

resp.:

http://www.czc.cz

Více informací o firmě a fimách s ní spojených nalezneme na:

http://www.justice.cz

pod názvy:

Czech Computer s.r.o.; oXy Online s.r.o.; CZC Reality s.r.o.; HSG s.r.o.;

resp.:

Czech Computer; oXy Online; CZC Reality; HSG;

Marek studoval na ČVUT FEL v Praze; začátek studia byl podle studijního oddělení v roce 2003, takže musel skončit v roce 2007 nebo 2008. Tyto třídy lze nalézt na:

http://www.spoluzaci.cz/schoolScreen?schoolId=277


Samozřejmě by bylo vhodné, kdyby se Markovi spolužáci nebo bývalí spolupracovníci ozvali sami a sdělili pátračům cokoliv, co by mohlo přispět k objasnění případu.

Nevím, zda Markovo zmizení může nějak souviset s jinými aspoň v něčem podobnými případy, ale pro jistotu je zde stručně uvádím:

2) Zmizení ve FM "V mém okolí se už něco podobného stalo, kámoš jednoho známého šel večer s odpadky k popelnicím a už se nevrátil."Jakub Mintěl, Frýdek-Místek (kontakt na Jakuba lze nalézt na Facebooku) 

3) Pohřešuje se občan Kralup nad Vltavou Autor zprávy: Lenka Moravcová, 19. 8. 2009 14:30:00 "Pohřešuje se občan Kralup nad Vltavou - David Honc; popis osoby: výška 175 cm, váha 75 kg, postava štíhlá, věk - 25 let, barva vlasů blond, nakrátko střižené, tetování - na pravé ruce z vnitřní strany a za krkem čínský ornament.

David Honc odešel dne 2. 8. 2009 okolo 9:30 hodiny z domova a od té doby je nezvěstný. Popis oblečení: sportovní tričko s nápisem, barva světle modrá, kraťasy barva zelená, kapsáče bez jakéhokoliv zavazadla. Informace k pohybu a pobytu této osoby od 2. 8. 2009 hlašte prosím na tel. č. 315 727 612.

Za jakékoliv informace vedoucí k vypátrání Davida Honce fin. odměna 10.000,- Kč od matky pohřešovaného." 

Z dopisu matky pohřešovaného: "Nas syn David Honc zmizel letos 2. 8. Doma zustal zapnuty pocitac, mobil, klice od auta na stole. V kuchyni pripravene jidlo. Posledni, s kym mluvil, byl kamarad. Tomu rekl, ze si dojde koupit neco k jidlu a pujde si lehnout, protoze jde rano do prace. Od te doby ho nikdo nevidel. A samozrejme policie - neskutecné. Na pocitac se prisli podivat po cca 3 tydnech a se slovy, ze je tam vsechno anglicky, odesli. Dali mi vizitky abych jim zavolala, az neco vypatram." (z besedy a stránek www.mestokralupy.cz ) 

4) Americký lektor z Prahy zmizel ve Frankfurtu "Interpol a německá i česká policie pátrají po mladém americkém lektorovi, který učil v Praze angličtinu. Devon Harper Hollahan (22) z Arizony zmizel během krátkého okamžiku v noci z pátku na sobotu 21. listopadu přímo v centru německého Frankfurtu nad Mohanem. Od té doby se po něm slehla zem." (Z tisku) 

Marek prodával některé součástky a zařízení  např. přes www.bazar.net. Např. tam vidíme části záznamů:

http://www.alza.cz/amd-athlon-ii-x4-620-... 2 000 Kč ... Procesory http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?... 1 500 Kč, …Základní desky ...   

 

Markův hlas můžeme slyšet na

http://zpravy.rozhlas.cz/_audio/00282573.mp3

 

Zatím jako nejpravděpodobnější se jeví verze, že odešel z domu sám a že dobrovolně odešel na neznámou dobu ze života svých blízkých, případně ze života úplně. Na tuto verzi 3. a 4. prosince ostatně přistoupili i lidé z Markova okolí, když si uvědomili, že přeci jen nějaké osobní problémy  se u Marka vyskytly.

 

http://www.novinky.cz/krimi/185551-americky-lektor-z-prahy-beze-stopy-zmizel-ve-frankfurtu.html

 

5) Zmizelý programátor Zajímavé, že zmizelý Michal Urban byl programátor a tedy také dělal v IT-firmě, podobně jako M. S. Zmizel během cesty na obchodní jednání.  O kauze M. U. více např. na:

http://tn.nova.cz/zpravy/cernakronika/on-line-hleda-se-tata-ktery-zmizel-ptejte-se-partnerky-jany.html

Možné i nemožné vyšetřovací verze, jak napadly mne nebo někoho jiného:

 1) Dobrovolný odchod do ústraní např. z psychických důvodů, resp. pokus o sebevraždu (příznaky může laik přehlédnout nebo je bagatelizovat)

 2) Únos ze strany osob, proti nimž svědčil (zatím nepodloženo, ani policie si to nemyslí)

3) jejichž nelegální činnost na Internetu ohrožoval svými znalostmi (k tomu jsou určité podklady; pohřešovaný radil firmám, jak účinně blokovat podezřelé pronikání např. z ruských serverů na naše; nikdo ze zahraničí jej však nehledal, nevyhrožoval mu ani o něj neprojevil zájem)

4) které chtěly získat tělesné orgány (nepodloženo; v okolí žádné souvislosti)

5) které se nedočkaly splatky dluhu (neměl větší dluhy)

6) jejichž obchody ohrožoval; Nejsou informace o jeho vazbách na drogy, avšak v březnu 2010 vyšla na povrch obliba některých drog u českých snowbordistů. "Propojení snowbordistů a drog by mohlo vnést světlo do zmizení Marka Schafferlinga. Mohl o tom něco vědět a po té, co začal spolupracovat s policisty v jiném případě, mohli dealeři dostat strach. Nebo mohl mít konflikt s věřitelem v souvislosti s drogami, el. součástkami či jiným zbožím nebo naopak sám mohl být nepohodlným věřitelem." (neověřená úvaha z internetu)

7) Osobní pomsta (nepodloženo)

8) Činnost psychopata (nepodloženo)

9) Zapletení se s našimi tajnými službami (např. odhalení jejich vazeb na mafii) nebo jeho likvidace ze strany cizích tajných služeb (teoreticky možná pomoc proti počítačové kriminalistice, ale zde byla u nás dosud malá rizika)

10) Odhalení nelegální činnosti policistů (vyloučeno pro malou pravděpodobnost)

11) Činnost nějaké skryté militantní organizace (vyloučeno pro malou pravděpodobnost)

12) Samozřejmě nelze vyloučit ani náhodnou rvačku s tragickým koncem

13) byl zabit jako svědek trestného činu v terénu (např. znásilnění; vyloučeno pro nepodloženost)

14) nebo trestného činu v rodině nebo mezi známými (pohlavní zneužívání, vazba na mafii; vyloučeno pro nepodloženost)

15) Terorismus (Nemůže nějaká skupina teroristů tímto chtít destabilizovat země Západu? Ve smyslu: Ohrožujete naši bezpečnost - např. některé ze zemí v nichž se nachází armáda

NATO - nebudete bezpečni ani vy! Vyloučeno pro malou pravděpodobnost.)

16) Ekoterorismus (např. likvidace Marka jako typického příslušníka technické civilizace. Vyloučeno pro malou pravděpodobnost.)

17) Loupežné přepadení (např. feťákem, který potřeboval na drogu; vězněm nebo cizincem, který

potřeboval doklady či peníze)

18) Nemohl být jeho únos trestem za přečin někoho jiného? Jeho kamaráda, člena rodiny?

19) Byl eliminován pro znalosti o firmách, pro které pracoval (Vyloučeno pro malou pravděpodobnost - pracoval pro firmy jen krátký čas, navíc nejspíš jen externě. Navíc šlo o seriózní firmy)

20) Že neměl nějaké kritické dluhy, už víme, ale nepůjčil on sám někdy někomu? Půjčil někomu peníze nebo mu někdo dlužil za elektroniku, programy apod. a dotyčný se rozhodl dluh nesplatit. (Nepodloženo)

21) Odchod k sektě (málo pravděpodobné, žádné příznaky)

22) Nechal se najmout jako žoldnéř, voják cizinecké legie apod. (málo pravděpodobné, žádné příznaky)

Viz také:

http://www.novinky.cz/krimi/185237-o-ztracenem-mladem-muzi-nejsou-zadne-informace.html

http://www.novinky.cz/krimi/185115-policie-hleda-25leteho-muze-ktery-ze-dne-na-den-zmizel-bez-svych-veci.html

Nápady a otázky, které bych měl, kdyby o ně měl někdo zájem...

 

Zvláštní skupina by se měla snažit vytěžit maximum z informací na Internetu a v Markově počítači

(Marek na Internetu někdy vystupoval pod mýtickou přezdívkou Fenris.)

Policie nemá čas, znalosti ani prostředky tuto analýzu provést detailně, třebaže již počítače zkoumají. 

Zvláštní skupina by se měla věnovat pátrání v okolí. Nejen ovšem ve volném terénu, ale i např. s ohledem na výskyt asociálů, trestaných osob, duševně nemocných osob, obchodníků s drogami aj. 

Na těch Markových "častých procházkách" ho v přírodě někdo někdy potkal? S kým ho potkávali?

Nepotřeboval si procházkami léčit nějakou vnitřní disbalanci?

Přístroje a zařízení, o kterých psal, si prý občas kupoval. Pokud je to pravda, tak z čeho? Z čeho platil své zájezdy do hor (včetně zahraničí), sportovní výbavu (kolo, lyže apod.). Měl jeho otec dostatečné příjmy? Vydělával si Marek sám obchodem s elektronikou?

 Když jsem pátral, co vše mohl Marek na Internetu objevit (a čím někomu šlápnout na kuří oko), našel jsem tento text jednoho zkušeného programátora: "potřebuju asi 100MB webového prostoru kam to můžu nahrát. - Důkazy o tom co se děje na internetu, jak dochází k blokování informačních kanálů, zneužívání informací atd. Těch (důkazů) mám jenom já celou hromadu, ale viz třeba http://www.cesky-hosting.cz/pro-zakazniky/odstavky-a-vypadky/2009.html, kde se píše o napadení servrů (a útoky na počítače musejí dělat počítačoví experti a útoky toho typu, co pozoruji já a týkají se i přímo mně - jakmile něco ironicky podepíšu - např. "Nevolte stranu XY!". Tak něco takového můžou dělat jenom lidi bez morálky." Také mám pocit, že kolem některých aktivistů je budována informační bariéra, a to i s použitím automatických prostředků na internetu. Na rozdíl od programátorů to ale běžný aktivista těžko prokáže.

Pan Schäferling to ještě netuší, ale bude potřebovat peníze na odborníky na pátrání v rámci více různých specializací. Takže bych zatím doporučil vyhlásit sbírku a založit nadaci nebo požádat o spolupráci nějaký nadační fond. Zatím by bylo možné požádat Markova otce, aby případné finanční dary u sebe uložil (na základě smlouvy o úschově) do doby, než se věci formálně vyřeší. Myslím, že "pátrací" nadace bude třeba i po vyjasnění tohoto případu.

Marek rád filmoval akrobaty na snowboardu. Měl aktivní vztah k tzv. adrenalínovým sportům? Je možné, že mezi těmito sportovci jsou i lidé s vyšší hladinou mužských hormonů a tedy i vyšší agresivitou? Nebylo kamarádství s nimí samo o sobě určitým rizikovým faktorem? Provozoval on sám nějaké adrenalínové, resp. outdoorové sporty? Fotky jeho riskantních letů na lyžích napovídají, že riskoval rád.

Nebylo to na něj moc? Náročné studium, sledování novinek ve více technických oborech, psaní článků na profesionální úrovni, provozování řady náročných sportů, obchodní aktivity...

Jakékoliv informace a nápady ke kauze můžete zasílat na tyto kontakty:

mona.km(zavináč)centrum.cz

hledame-marka(zavináč)seznam.cz

darius.nosreti(zavináč)info.cz

nebo je napsat do besedy k tomuto článku.

 

Darius Nosreti

Související články


Poslední články autora

Darius Nosreti

Darius Nosreti

Píši o všem kromě hitparád populární hudby, nových aut a fotbalu. (Více témat viz u mne na Facebooku.)

Hledač pravdy, obdivovatel přírody, zajatec krásy a vzpružovatel pokleslé demokracie

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora