Heroin na postupu

sobota 14. listopad 2009 11:56

Studenti Univerzity v Heidelbergu hledají rozptýlení pri studiu v kourení opia (1900)
neuveden

Přehlížením postupného nárůstu osob závislých na tvrdých drogách může dojít ke kritickému nárůstu vážných doprovodných problémů

Za poslední rok v některých okresech o desítky osob vzrostl počet osob závislých na heroinu. Snaha o léčbu příliš často selhává, přičemž osoby závislé značně ohrožují bezpečnost občanů. Po roce závislosti již člověk potřebuje drogu v hodnotě 400 až 1600 Kč denně, v čase rozvinuté závislosti již za 1600 až 3300 Kč denně. Tyto peníze musí sehnat za každou cenu, přičemž fyzicky pracovat již po roce většinou nemůže. Krádeže v obchodech, domácnostech, firmách, kapesní krádeže v dopravních prostředcích a na ulici, prostituce (a tím i šíření chorob nebo její spojování s krádežemi); tvrdé vymáhání peněz a hádky o peníze (včetně domácích konfliktů) s sebou často nesou i fyzické napadení. Drogově závislí přispívají k psychosociálnímu rozvratu svých rodin, zejména děti nesou problémy s narkomanem velmi těžce a mnohdy si z takové rodiny odnášejí duševní problémy na mnoho let. 

Závislí si často přivydělávají podomním a pouličním prodejem různých předmětů, které jsou často pašované, nízké kvality (včetně falšovaných značek) nebo kradené. Občas přejdou z krádeží na loupeže a přepadení. Léčebny jsou přeplněné a lékaři mají často tendenci se vyhýbat řešení těchto případů. Nebo je řeší formálně - dají např. nemocného na detoxikační jednotku, kde se nalézá okno, takže narkoman, který je na droze těžce závislý, nemá jinou možnost, než tímto oknem utéci a léčbu přerušit. Nedokonalá léčba při tom mnohdy tragicky či definitivně selhává (např. končí sebevraždou nebo těžkým kriminálním činem) nebo se musí stále opakovat. Jeden ostravský narkoman se zbavil závislosti až napodeváté.

Je třeba zvýšit kapacity léčeben pro drogově závislé a zpřísnit a prodloužit pobyt v těchto ústavech. Je třeba prodloužit dobu, po kterou je pacient zcela izolován od okolního světa, kdy je znemožněn útěk a získání drogy. 

Policie jde po hlavních dodavatelích drog, takže je skoro běžné, že se na určitém místě řadu měsíců prodávají „v malém“ drogy a policie nezasahuje ani média tyto případy systematicky (často i vůbec) nezveřejňují. Prodejci mají u sebe vždy malé množství drogy, ale v souhrnu dochází na jednom místě k prodeji stovek až tisíců dávek denně, takže než policie provede nějakou svou „velkou akci“, dojde díky jednomu distribučnímu bodu k vytvoření závislosti u desítek dalších osob. Je třeba nulovou toleranci vůči tvrdým drogám, narkomany a dealery systematicky fotografovat a zveřejňovat a prodej důsledněji postihovat. Práva zdravé společnosti mají přednost před právy závislých, třebaže je vždy lépe se na závislost dívat spíš jako na nemoc, než na něco, co závislý může ovlivnit. Nakonec – boj proti obchodu s tvrdými drogami je i v zájmu samotných závislých. I dealeři mají svá lidská práva, ale právo slušných občanů  na bezpečnost má zde podstatně větší váhu. Nečinností vláda ohrožuje všechny řádné občany.   Na druhé straně mlácení narkomanů, ke kterému někdy policisté přistupují, je značně neúčinné a zejména na samotnou závislost má také jen malý nebo žádný vliv.

Darius Nosreti

Související články


Poslední články autora

Darius Nosreti

Darius Nosreti

Píši o všem kromě hitparád populární hudby, nových aut a fotbalu. (Více témat viz u mne na Facebooku.)

Hledač pravdy, obdivovatel přírody, zajatec krásy a vzpružovatel pokleslé demokracie

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora